Minden, amit tudni szeretnél az immobiliseres kulcs tanításáról
Hogyan és miért kell egy immobiliseres kulcsot tanítani? Mire kell figyelni és mit érdemes tudni az immobiliseres kulcs tanításáról? Nézzük át együtt!
A ’90-es évek elejéig megszokott autólopási módszer volt a kormányzár eltörése, majd némi drótokkal való trükközés, és az autó már indítható is volt. A biztosítók és a tulajdonosok viszont megelégelték a gyakori lopásokat, így kellett valami, ami nagyobb biztonságot nyújt. Az immobiliser különböző gépjárművek számára kifejlesztett elektronikus indításgátló, ami legfőképpen a lopások megelőzését szolgálja.
Mi az az immobiliser és mi a szerepe?
1995-től kezdve a frissen gyártott személyautók kulcsa kivétel nélkül tartalmaz egy transzponder chipet, amit más néven immobilisernek neveznek. A kulcs fejében rögzített chip a kulcs gyújtáskapcsolóba történő helyezésekor egy beépített olvasó antennán keresztül kommunikál az autó fedélzeti számítógépével. Amikor elfordítod a kulcsot a gyújtáskapcsolóban, az autó kiolvassa a chipben tárolt adatot, és engedélyezi az elindítást, feltéve, hogy az adat egyezik az autó által ismert adatokkal. Ha azonban a két kód eltér, az autó egy tapodtat sem fog mozdulni.
Mikor kell a kulcsot tanítani?
Bár a szalonokban rendszerint két, már betanított immobiliserrel rendelkező kulcsot adnak az autóhoz, előfordulhat, hogy neked csak egy van. Használt gépjármű vásárlásakor lehet, hogy már csak egy kulcsot veszel át, mert az előző tulajdonos elhagyta a másikat, de akár nálad is elkeveredhet a másodpéldány. Mivel az az egy kulcs is könnyedén elkeveredhet (vagy lehet, hogy a párodnak is adnál hozzáférést az autóhoz), mindenképpen érdemes kulcsot másoltatnod. Ehhez pedig szakemberre lesz szükséged.
Megoldható az immobilizeres kulcs tanítása házilag?
Az egyszerű kulcsmásolás immobiliserrel ellátott kulcsoknál nem megoldás. A kulcs a megszólalásig hasonlíthat az eredetire, ha az autó – chip hiányában – nem ismeri fel, nem fog neki elindulni, blokkolja a motort. Ha klónozható a chip, akkor van a legegyszerűbb dolgod. Csak felkeresel egy szakembert, elmondod a problémát, és odaviszed a kulcsot az autóval együtt.
Ha viszont nem klónozható a chip, egy kicsit körülményesebb lesz a feladat. A kódolást ez esetben is jobb, ha szakember végzi, mert neki van olyan műszere, ami képes kiolvasni a kocsiból az PIN kódot, és neki van megfelelő szaktudása ahhoz, hogy az eszközt kezelje. Amint a szakember kiolvasta az autódból az PIN kódot, be tud lépni a rendszerbe, majd a szükséges adatokat beleírja egy műszer segítségével a betanítandó kulcsban található chipbe.
Mindegy, milyen típusú az autó?
A lopások számának ritkítása érdekében, illetve egyéb biztonsági szempontokat figyelembe véve minden márkának más a sajátossága, de még márkatípuson és az adott típus évjáratán belül is eltérőek lehetnek az indítókódok. Amikor felveszed a kapcsolatot egy immobiliser tanítással foglalkozó szakemberrel, például felhívsz minket, fontos, hogy elmondd az autód pontos típusát és évjáratát, valamint legyen nálad az autó forgalmija/törzskönyve, illetve a személyazonosságodat igazoló hivatalos irat. Így a szakember is megbizonyosodhat róla, hogy nem egy autólopásban fog neked segédkezni 🙂
Ezután pedig semmi más dolgod nincs, csak átvenni a kész kulcsot!
- Honda Civic gyújtáskapcsoló javítás - augusztus 28, 2024
- Hyundai Ionic 2017 szabadkezes kulcsmásolás - június 25, 2024
- Kulcs nélküli Suzuki Vitara 2017 minden kulcsa elveszett - június 18, 2024