Mit is érdemes tudni a hibakód kiolvasás kapcsán?
Minden autós rémálma, amikor menet közben egyszer csak felvillan a motorhibát jelző lámpa vagy éppen egyéb jel enged következtetni arra, hogy a kocsinak valami bánata van és bizony várhatóan hamarosan meg is mutatkozik a hiba a gyakorlatban is. A szakember által végzett diagnosztika ilyen esetben hatalmas segítséget jelenthet, ez alapján ugyanis kiderül, hogy milyen hibakódot tárol az autó.
Mit is jelent a diagnosztika?
Autó típustól függően változik, a régebbi 2000 év előtti, illetve e körüli egyes autóknál a diagnosztikai csatlakozó lábait kell összezárni, és az autó kivillogja a kódot, amit egy táblázatban tudunk kiértékelni.
Szerencsére az újabb autók esetében a hibakódokat diagnosztikai műszerrel lehet kiolvasni. Ezzel lehet megtudni, mi is lehet a probléma forrása és az hol keresendő. Ezt követően lehet elkezdeni a hiba valós okának feltárását. Nagyon sok „házi készülék” létezik, amelyek elvileg a tulajdonosnak is megmutatják a garázsban, hogy hol a gond, azonban mindig érdemes jogtiszta műszert használni és lehetőleg szakemberre bízni a feladatot. Hiszen ellenkező esetben, akár több kárt is csinálhatsz mint amennyi hasznod lesz a dologból. Összességében tehát a hibakód kiolvasás nem egy hétköznapi feladat, amit bárki elvégezhet az otthonában.
Az okosabb műszerekkel nemcsak a hibakódok olvashatók ki, hanem akár kiírják a lehetséges probléma forrását is, illetve az autó egyes paraméterei megváltoztathatók. Ez azt jelenti, hogy hozzá lehet illeszteni különböző elektronikai egységeket, autókulcsot tanítani…
Hibakód kiolvasás házilag
A régebbi típusoknál az OBD port egyes lábai összezárásával lehetett olvasni a kódokat oly módon, hogy az autó kivillogtatta.
Sajnos a jelenleg forgalomba lévő autóknál diagnosztikai műszerekkel lehetséges csak!
Mit takarnak az egyes kódok?
A kód első karaktere mindig egy betű. A „B” a karosszériát jelöli, a „C” a futóművet, a „P” a motort vagy a hajtásláncot, míg az „U” az úgynevezett, „ undefined”, vagyis nem meghatározott jellegű probléma.
A második karakter már szám és a kód illetékességét jelöli. A 0 a szabvány szerinti gyártófüggetlen kódot takarja, míg az 1-es egy gyártóspecifikus hibakódot jelent. A 2-es gyártófüggetlen kód, míg a 3-as tartománytól függően meghatározható.
A harmadik karakter szintén szám és a meghibásodott alkatrészcsoportot kódolja. Az 1-es és 2-es az üzemanyag- és levegőrendszert jelöli, míg a 3-as esetén a gyújtásrendszer vagy égéskihagyás okozza a gondot. A 4 a károsanyag-csökkentő kiegészítő rendszerjele. Az 5-ös azt mutatja, hogy az alapjárat- és sebességszabályozó rendszerben van a gond, míg a 6-os azt, hogy vezérlőegység, illetve annak jelkimenetei a hibásak. A 7-es és a 8-as a hajtómű és a sebességváltó jelei.
A kód negyedik és ötödik karaktere egy alkatrész azonosító. Amikor ezt a kódot kiírja a gép, a szakember a fentiek alapján állapítja meg, hol is van a probléma forrása és ennek megfelelően tudja elvégezni a javítást. Fontos, hogy a kódok nem feltétlenül az adott alkatrész cseréjét jelentik, sokkal inkább egy támpontot adnak, hogy fellelhetők legyenek az ok-okozati összefüggések.
Vagyis, ha valami gond van az autóddal vagy problémát jelez a műszerfal, érdemes mielőbb szerelőhöz fordulni. Egy speciális, szakember által elvégzett diagnosztika és hibakód kiolvasás ugyanis rávilágít minden problémára, amely egyúttal hatékonyan orvosolható is. Így mindig a lehető legnagyobb biztonságban érezheted magad az autódban és nem kell aggódnod amiatt, hogy nem jutsz el a kitűzött úti célig.
Rendeld meg nálunk a hibakód kiolvasást!
06 30 178- 85- 01
- Honda Civic gyújtáskapcsoló javítás - augusztus 28, 2024
- Hyundai Ionic 2017 szabadkezes kulcsmásolás - június 25, 2024
- Kulcs nélküli Suzuki Vitara 2017 minden kulcsa elveszett - június 18, 2024